'Buren van....' Nico Blokzijl in de Hoogeveense Courant

'Buren van....' Nico Blokzijl in de Hoogeveense Courant

Wie voetbalclub Hollandscheveld noemt, zegt vaak in één adem ook Nico Blokzijl. Als de titel 'mister Hollandscheveld'over de tafel vliegt, blijft de 75 jarige clubicoon bescheiden. Blokzijl is al 64 jaar lid van de voetbalvereniging, waarvoor hij 30 jaar een bestuursfunctie vervulde. Hij is getsopt als bestuurslid, aar hij is nog vrijwel dagelijks te vinden op sportpark 'de Oosthoek'. Daarnaast is hij nog op een ander vlak actief in het dorp waar hij al zijn hele leven woont.

Op 12 jarige leeftijd werd Nico Blokzijl in 1955 lid van vv Hollandscheveld. Nu deze feiten op tafel komen beseft hij dat hij al 64 jaar lid is en daarmee één van de leden is die het langst lid is van de voetbalclub. 'Ik stond er niet bij stil dat ik al zo lang lid ben van de club. Er zijn wel leden die nog langer lid zijn van de club hoor.'

Blokzijl is een geboren Hollandschevelder en was in zijn jeugd altijd te vinden in de bossen bij Plan Schoonhoven. 'Voetballen heb ik op school geleerd. Verder kwam ik vrijwel nooit 'van de wieke' af.'

Blokzijl voetbalde tot 1975 en vervulde daarna diverse functies bij de club. 

In 1984 werd hij secretaris en daar is hij een paar jaar geleden mee gestopt. Als voetballer schopte hij het tot één wedstrijd in het 1e en dat weet hij nog goed. 'Dit was een oefenwedstrijd tegen NAVC uit Nieuw-Amsterdam. Ik speelde jaren in het 2e, 3e en 4e. Ik was geen hoogvlieger. Ik speelde als verdediger puur op karakter. Het willen winnen stond bij mij hoog in het vaandel. Dat mis ik nu soms wel eens in het eerste elftal.' Voetbal was echter niet zijn enige sport, want op zijn 20ste begon hij met judo bij Uchimata uit Hollandscheveld.

'Ik vond het een mooie, maar conditioneel zware sport. Ik deed mee aan toernooien in het Noorden. Ik heb de 2e Dan gehaald. De club bestaat niet meer, die is opgegaan in Sportschool Anbergen.'

Nico Blokzijl is geen bestuurslid meer, maar hij is nog wel elke dag op het voetbalveld te vinden. 'Ik ben lid van de accommodatie- en kantinecommissie. Ik ben ook lid van de onderhoudsploeg geweest, maar daar ben ik mee gestopt. Een paar keer in de maand heb ik bardienst. Bij uitwedstrijden van het eerste ga ik mee als afgevaardigde van het bestuur.'

Blokzijl gaat naar boven en komt even later met een stapel plakboeken terug.

Hij blijkt ook nog archivaris van de club te zijn. 'Vanaf 1980 heb ik alle publicaties over de club in de krant ingeplakt. Ik heb ook alle wedstrijdformulieren, progammaboekjes en opstellingen bewaard. Ik hou ook bij hoeveel wedstrijden elke speler in het eerste speelt. Ik heb ook alle clubbladen nog vanaf het moment dat ik lid werd.'

Zijn enorme staat van dienst was aanleiding voor het bestuur om hem tot erelid te benoemen. Leden van de club zorgden er ook voor dat hij in  2004 een koninklijke onderscheiding ontving. 

'Ik vond dat een hele eer, ik had de tranen in de ogen staan. Dan ben je ineens geen grote kerel meer, hoor. Dat was wel even slikken.'

Het erelid staat bekend als een fanatiek supporter van Hollandscheveld, maar dat fanatisme is in de loop der jaren afgenomen.

'Vroeger had ik een heel weekend de pest in als het eerste had verloren, maar nu ben ik daar veel nuchterder onder. Ik zag dat de spelers na een nederlaag al weer heel snel vrolijk waren. Toen dacht ik: waar maak ik me eigenlijk druk over? Ik blijf nu rustig bij belangrijke wedstrijden. Vroeger had je alleen maar voetbal en stond het op de eerste plaats. Nu staat voetbal bij de meesten op de derde plaats. De beleving is anders dan vroeger en daar heb ik wel eens moeiete mee.' 

Hij heeft normen en waarden hoog in het vaandel staan.

'Ja, dat vind ik erg belangrijk. Ik hou van afspraken nakomen en orde en netheid op het sportpark. Veel mensen vinden mij misschien iets te strikt. Vroeger was er meer respect voor elkaar. Wat er tegenwoordig door supporters gezegd wordt langs de lijn vind ik niet normaal.'

De oud-secretaris werkte in de bouw en als vrachtwagenchauffeur, maar 37 jaar werkte hij bij de DOC.

'Ik was in de kaasfabriek onder andere heftruckchauffeur. Dat was geestelijk geen zware baan, maar lichamelijk wel.'

Naast zijn werkzaamheden voor de voetbalclub maakt hij zich ook verdienstelijk voor woonzorgcentrum Beatrix, dorpshuis 't Anker en Biljartclub 't Anker. 

'Elke maandagavond zit ik op de receptie van woonzorgcentrum Beatrix. Je ontvangt bezoekers, neemt de telefoon aan en wijst mensen de weg. Dat bevalt me uitstekend. Vooral het contact met mensen is mooi. Één keer in de veertien dagen help ik in dorpshuis 't Anker.'

Biljarten is ook een passie van Blokzijl. Hij is secretaris van biljartclub 't Anker en doet mee aan de woensdag- en donderdagcompetitie.

'Vanaf de oprichting in 2006 ben ik er al bij. Ik doe ook de PR voor de club. We hebben momenteel zo'n twintig leden.'

Als Hollandschevelder in hart en nieren heeft Blokzijl ook een mening over de rondweg.

'Ik ben blij met de rondweg. Ik verwacht niet dat de winkeliers daar veel schade van zullen hebben. Als de Hollandschevelders hun boodschappen zouden doen in het dorp dan hoeft er geen probleem te zijn. Het dorp heeft twee supermarkten.'

Ook over de ijsbaan in Hoogeveen heeft hij een mening.

'Het liefst zou ik een ijsbaan met zwembad zien. Alleen een ijsbaan is niet haalbaar. Als er geen 400 meter baan in komt, dan hoeft het niet van mij. Assen en Hoogeveen willen een ijsbaan, maar ik vindt dat één van de twee moet afhaken. Twee ijsbanen zo dicht bij elkaar lijkt mij niet goed.'

Voetbalclub Hollandscheveld krijgt een kunstgrasveld en ook daar zet Blokzijl kanttekeningen bij.

'Op zich vind ik dat voetbal op gras gevoetbald moet worden. De trainingsmogelijkheden worden wel veel beter natuurlijk, maar straks traint het eerste op kunstgras en speelt het zijn wedstrijden op gras.'